Nie bez powodu Świeradów – Zdrój i Góry Izerskie nazywane są Rowerowym Rajem. Choć taką nazwę nosił jedynie roboczy tytuł projektu stworzenia sieci
ścieżek rowerowych - Rowerowy Raj zaadaptował się wśród mieszkańców i turystów.
Polsko – czeski projekt „Singletrek” zakładał wybudowanie nowych ścieżek rowerowych po obu stronach granicy. W efekcie powstało ponad 200 km malowniczych tras rowerowych o różnym stopniu trudności.
Po polskiej stronie sieć obejmuje 8 tras:
- Singletrek: długość - 20 km, czas przejazdu - 3,5 godziny. Rozpoczyna się na przejściu granicznym w Czerniawie, prowadzi przez okolice kolei gondolowej, przez masyw Zajęcznika oraz wokół Czerniawskiej Kopy. Trasa jest jednokierunkowa i lekko nachylona w dół.
- Trasa Cietrzewia: długość 40 km, czas przejazdu – 3 godziny. Jest to jedna z łatwiejszych tras, w lecie korzystają z niej rowerzyści, a w zimie - amatorzy narciarstwa biegowego. Startujemy przy górnej stacji kolejki gondolowej, aby następnie udać się na Łącznik. Dalej trasa prowadzi przez Polanę Izerską, Schronisko Orle, Rozdroże Pod Cichą Równią, Jagnięcy Jar, Ceglaną Drogę, ponownie Łącznik aż do mety – czyli górnej stacji kolejki.
- Trasa Dookoła Kwisy: długość 25 km, czas – 2 godziny. Trasa obejmuje strome zjazdy i ciężkie podjazdy, dlatego zaliczana jest do trudniejszych. Ścieżka rozpoczyna się na parkingu przy ul. Wyszyńskiego, dalej prowadzi ulicami Sienkiewicza, Piłsudskiego, Lipową do skałek Baryłka. Tam jedziemy w lewo do góry, a na krzyżówce skręcamy w leśną drogę i jedziemy niebieskim szlakiem. Przejeżdżamy przez Kwisę, dalej leśną drogą w dół do ul. Kościuszki, Leśnej i z powrotem do ulicy Wyszyńskiego.
- Trasa MTB Lang Team: długość 6 km, czas – ok. 40 min. To najkrótsza i najcięższa trasa, wymagająca świetnej kondycji. Prowadzi przez dolny taras Domu Zdrojowego, wyciąg Bambino – Ski, ul. Dąbrowskiego, górną stację wyciągu Kamieniec, dalej kierujemy się na dolną stację wyciągu Izery i wjeżdżamy na niebieski szlak. Jedziemy wzdłuż toru saneczkowego do ul. Marusarzówny, zjeżdżamy przez park do ul. Spacerowej przez ul. Orzeszkowej i Parkową do Domu Zdrojowego.
- Trasa Bike Maraton: długość 65 km, czas jazdy – 4 godziny. Jest to jedna z trudniejszych tras, dedykowana doświadczonym cyklistom, ponieważ obejmuje strome zjazdy i ciężkie podjazdy. To na niej odbywają się zawody kolarskie MTB. Trasa rozpoczyna się w okolicy Hali Spacerowej uzdrowiska, prowadzi koło dolnej stacji Kolei Gondolowej, przez Zajęcznik na Stóg Izerski. Dalej wiedzie przez Trasę Cietrzewia, Schronisko Orle, Rozdroże pod Cichą Równią, ponownie Trasę Cietrzewia, Polanę Izerską do centrum Świeradowa.
- Trasa Rozdroże Izerskie – Kopalnia Stanisław: Długość 25 km, czas przejazdu 2,5 godziny. To kolejna trudniejsza trasa dla zaawansowanych, rozpoczyna się na parkingu na Rozdrożu Izerskim i prowadzi przez Rozdroże pod Kopą, Rozdroże pod Cichą Równią, do kopalni. Objeżdżamy ją dookoła i kierujemy się na Masyw Zielonej Kopy i Sine Skałki. Dalej mamy ostry zjazd do Rozdroża pod Kopą i wracamy na miejsce startu.
- Trasa Rozdroże Izerskie – Jakuszyckie: długość 24 km, czas przejazdu – 2,5 godziny. Trasa zaliczana do trudniejszych ze względu na dwa długie podjazdy i stromy zjazd. Startujemy z parkingu na Rozdrożu Izerskim, podjeżdżamy na Rozdroże pod Kopą, potem do Rozdroża pod Cichą Równią, skręcamy do kopalni Stanisław, którą objeżdżamy dookoła, a dalej jedziemy na Masyw Zielonej Kopy i ostrym zjazdem wracamy przez Rozdroże pod Kopą do miejsca, z którego wyruszyliśmy.
- Trasa Wokół Stogu Izerskiego: długość 30 km, czas przejazdu – 2 godziny. To również trasa trudniejsza dla doświadczonych cyklistów. Rozpoczyna się na parkingu przy dolnej stacji kolei gondolowej SKI&SUN. Tu możemy wsiąść do kolejki lub podjechać do góry rowerem. Z górnej stacji kolei zjeżdżamy na Łącznik, dalej na Polanę Izerską, gdzie skręcamy w lewo najpierw ostro w dół, a na skrzyżowaniu w górę w stronę Stogu Izerskiego i górnej stacji kolei gondolowej.
W ramach projektu pn. „Rowerowy Raj – ścieżki rowerowe Gór Izerskich” - Gmina Miejska Świeradów - Zdrój wydała przewodnik, który zawiera informacje o najciekawszych miejscach miasta, ponadto wydano mapę rowerową ze ścieżkami dla cyklistów, a w mieście ustawiono tablice informacyjne ze szlakami rowerowymi.
Jeśli ktoś chce pojeździć po czeskiej stronie gór – również polecamy trasy przygotowane w ramach polsko – czeskiego projektu. Singltrek pod Smrekiem to idealne rozwiązanie dla cyklistów o różnych umiejętnościach. Mogą tu jeździć początkujący rowerzyści (również dzieci i osoby niepełnosprawne) jak również cykliści spragnieni
adrenaliny.
Zielona ścieżka powstała z myślą o osobach lubiących łatwe trasy, początkujących i niepełnosprawnych. Jest ona bardzo łagodna, szeroka i bezpieczna. Ci, którzy czują się trochę pewniej na rowerze – mogą skorzystać z trasy
niebieskiej, także nietrudnej.
Trasa
czerwona to rozwiązanie dla odważnych cyklistów o dobrej kondycji. Trasa
czarna to wyzwanie dla wymagających, pełna niespodzianek i przeszkód.
Niezależnie od stopnia trudności – każda z tras dostarczy pięknych widoków i niezapomnianych wrażeń, prowadzą one pomiędzy drzewami, z dala od hałasu i miejskich spalin.
Sieć ścieżek rowerowych po czeskiej stronie Gór Izerskich prowadzi zboczem Smreka i obejmuje ok. 70 km długości.