Zabytki w Świeradowie

  • Czarci Młyn - Czarci Młyn został zbudowany ok. 1890 roku. Jego nazwa owiana jest legendą o czarcie ukrywającym się wewnątrz. Aby się przed nim ustrzec - trzeba dotknąć lwa znajdującego się przy wejściu. Wyposażenie młyna jest oryginalne i jest ono typowe dla młynów gospodarczych z przełomu XIX i XX wieku. Możemy tu zobaczyć m.in. najstarsze koło napędowe na tym terenie. Dziś w Czarcim Młynie zmęczony turysta może zasiąść i ogrzać zmarznięte kości przy 100–letnim piecu chlebowym, zjeść wypiekany sposobem naszych pradziadków chleb, a świeżo zmieloną mąkę zabrać ze sobą do domu.

    Dom Zdrojowy - budynek Domu Zdrojowego powstał w roku 1899 w miejscu zniszczonego w trakcie pożaru Domu Źródlanego, który miał miejsce 14 grudnia 1895 r. Obiekt składa się z dwóch części połączonych najdłuższą na Dolnym Śląsku Halą Spacerową o długości 80 metrów. Na ścianach znajdują się polichromie oraz herby rodziny Schaffgotschów. Dom Zdrojowy jest zaakcentowany wieżą zegarową o wysokości 46 metrów. Kuracjusze odwiedzający obiekt mogą korzystać nie tylko z pomieszczeń i urządzeń leczniczych, lecz także uczestniczyć w koncertach, organizowanych w Hali Spacerowej.

  • Dom Zdrojowy w Świeradowie

  • Łazienki Marii - obecnie zakład kuracji borowinowej - obiekt powstał w 1904 roku i funkcjonuje nieprzerwanie do dziś. Kuracjusze mogą tu korzystać z zabiegów borowinowych.

  • Łazienki Leopolda - Łazienki Leopolda powstały przy górnym źródle w latach 1838-39. Budynek przebudowano po pożarze w 1881 roku, po czym przeszedł również modernizację w roku 1908. Obecnie w budynku mieści się Centrum Rehabilitacji Goplana, gdzie kuracjusze zażywają m.in.  kąpieli w wodach mineralnych.

  • Schronisko Na Stogu Izerskim - położone jest poniżej szczytu, na wys. 1107 m .n.p.m. Zostało wybudowane w charakterystycznym stylu śląsko – łużyckim i jest obecnie znakiem rozpoznawczym samego Świeradowa i jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów.Schronisko
  •  - Kościół pod wezwaniem świętego Józefa został wybudowany z inicjatywy hrabiny Marii von Schaffgotsch w latach 1898-99. Swoją nazwę kościół zawdzięcza ołtarzowi poświęconemu św. Józefowi przeniesionemu ze starej kaplicy, która tworzy integralną część obecnego kościoła.

    Kościół pw. Świętego Józefa

 

Galeria

    Autor: Tenet