Które zamki warto zobaczyć w okolicach Świeradowa Zdroju ?

Planując pobyt w Karkonoszach  i górach Izerskich warto zarezerwować sobie czas na zwiedzenie wspaniałych zamków, pałaców oraz zabytkowych ruin które stanową głowne atrakcje w okolicy Świeradowa Zdroju.

Niewątpliwie największą i doskonale zachowaną atrakcją jest zamek Czocha w Leśnej, wzniesiony w XIII wieku. Początkowo funkcjonował jako warownia obronna, ale trzy wieki później został przebudowany na rezydencję, która częściowo spłonęła w 1793 roku. Dopiero na początku XX wieku obiekt doczekał się przebudowy i modernizacji, dzięki czemu stał się jednym z najpiękniejszych zamków na Dolnym Śląsku. Otoczony wodami Jeziora Leśniańskiego i Złotnickiego jest miejscem aktywnego wypoczynku, zwłaszcza latem. Można tu uprawiać sporty wodne, rozbić namiot na brzegu lub wynająć pokój w zamku. Na zamku odbywają się turnieje rycerskie oraz imprezy muzyczne. Zamek można zwiedzać codziennie w godz. 09:00 – 17:00.

Pomiędzy jeziorami ukryte są ruiny średniowiecznego zamku Rajsko. Pierwotnie funkcjonował jako dwór myśliwski, został zniszczony prawdopodobnie w XV wieku i popadał w ruinę aż do połowy XIX wieku, kiedy to został zrekonstruowany. Do 1945 roku funkcjonowało tutaj schronisko, później obiekt został rozgrabiony i popadł w ruinę. Dziś, na stromym zboczu, można zobaczyć kamienne elementy bramy wjazdowej, fragmenty budynków mieszkalnych oraz wieżę, z której widać Jezioro Leśniańskie. Zamek można zwiedzać, choć jest on obecnie własnością prywatną.

Do ruin dostaniemy się jadąc z leśnej do Biedrzychowic, gdzie przy okazji koniecznie trzeba zatrzymać się przy barokowym pałacu w Biedrzychowicach. Obecnie mieści się tu szkoła, ale pierwotnie był to dwór zbudowany w 1527 roku, który następnie przebudowano na barokowy pałac. Posiada piękne tarasy, do których prowadzą kamienne schody, a wewnątrz plafony z malowidłami przedstawiającymi sceny mitologiczne. Pałac można oglądac jedynie z zewnątrz.

Okolice Świeradowa Zdroju obfitują we wspaniałe dwory i pałace. Jednym z nich jest pałac w Pobiednej, wzniesiony w XVIII wieku przez Gersdorfów na miejscu spalonego dworu. Pożar, który strawił praktycznie cały obiekt, został wywołany przez nieostrożną służbę. Jednak w 1764 roku pałac został rozebrany i wybudowano tu barokową rezydencję . Powstał także okazały park w stylu angielskim oraz ogród, który można obejrzeć.
Tuż przy drodze łączącej Leśną ze Świeradowem natkniemy się na
ruiny zamku w Świeciu. Ta warownia z kamienia została wzniesiona w XIV wieku. Przez kolejne lata zamek zmieniał właścicieli i z warowni stał się rezydencją mieszkalną. Pożar, który wybuchł w 1527 roku stał się pretekstem do przebudowy obiektu na styl renesansowy. Po drugim pożarze zamek został rozbudowany, ale jednocześnie stracił swój dawny wizerunek. W ciągu następnych lat zamek nawiedzały burze, pożary i w końcu popadł w ruinę. Dziś możemy oglądać fragmenty budowli przy dziedzińcu i fragmenty wnętrz.
Jadąc ze Świeradowa w stronę Gryfowa warto zatrzymać się w Proszówce, gdzie stoją
ruiny zamku Gryf. Zamek powstał w XIII wieku i był bardzo istotnym elementem systemu obronnego okręgu Kwisy. W XVI wieku zamek poddano modernizacji, powstały pomieszczenia mieszkalne oraz fortyfikacje. Z czasem dobudowano zamki dolny i średni, powstały pokoje dla gości, pomieszczenia gospodarcze i administracyjne. Do dziś zachowały się m.in. ruiny kaplicy, baszta na średnim i dolnym zamku, ściana zamku wysokiego i dziedziniec. Ze wzgórza, na którym stoją ruiny, rozciąga się piękny widok na Izery i Karkonosze.

W niedalekiej miejscowośści Rząsiny czekają na nas ruiny zamku Podskale. Powstanie zamku datuje się na XIII wiek. Przez wiele lat zasiedlał go ród Talkenbergów. Twierdza została wysadzona w powietrze przez kowarskich górników, a w XV wieku kolejny członek rodu przystąpił do odbudowy zamku. Przez kolejne wieki zamek miał kilku właścicieli i coraz bardziej popadał w ruinę. Dziś pozostało niewiele z pięknego zamku – zaledwie fragmenty murów obronnych i części mieszkalnych.

Czy jest coś jeszcze co warto zobaczyć w Świeradowie Zdrój i jego okolicach ? 

Będąc w okolicach Świeradowa – Zdroju na pewno warto pokusić się o wycieczkę do pobliskiego zamku Frydlant w Czechach. Doskonale zachowana budowla powstała w połowie XIII wieku. Łączy ze sobą architekturę średniowiecza i renesansu. Zamek jest udostępniony dla zwiedzających. We wnętrzach znajduje się muzeum, w którym obejrzymy meble, szkło, porcelanę oraz broń pochodzącą od czasów renesansu do XIX wieku. Zwiedzimy także kapliczkę, zbiór fajek i oryginalny pokój dziecięcy z XIX wieku. Zamek można ziwedzać codziennie oprócz poniedziałku. Godziny otwarcia:
Kwiecień, październik: 9.00 - 15.30
Maj, czerwiec, wrzesień: 9.00 - 16.00
Lipiec, sierpień: 9.00 – 16.30.

 

 

 

 

Galeria

  • Zamek Rajsko

    Zamek Rajsko

  • zamek rajsko bożkowice

    zamek rajsko bożkowice

  • Zamek Rajsko nad jeziorem Leśniańskim

    Zamek Rajsko nad jeziorem Leśniańskim

  • Zamek Rajsko przed remontem

    Zamek Rajsko przed remontem

  • Zamek Frydland - Czechy

    Zamek Frydland - Czechy

  • Zamek Frydland  w Czechach

    Zamek Frydland w Czechach

Autor: Tenet