Warto zobaczyć w Świeradowie Zdroju
To na pewno warto zobaczyć:
-
Park Zdrojowy – został zaprojektowany przez Karla Grossera i wykonany w 1898 roku. Znajduje się w centrum miasta i okala Dom Zdrojowy.
-
Dom Zdrojowy – pierwsi kuracjusze zawitali tu w 1899. Wewnątrz znajdują się unikatowe polichromie oraz witraże, a modrzewiowa Hala Spacerowa jest jedną z największych atrakcji uzdrowiska.
-
Kolej gondolowa na Stóg Izerski - najnowocześniejsza kolej gondolowa w Polsce. Zimą fukcjonuje tu stacja narciarska, natomiast w lecie kolej służy rowerzystom i turystom. Długość trasy zjadowej to 2500 m.
-
Wieża widokowa na Smreku - metalowa konstrukcja (niegdyś drewniana), z której mozna podziwiać Sudety. Do wieży można dojść szlakiem od Schroniska Na Stogu Izerskim.
-
Sępia Góra – położona na wschód od Świaradowa-Zdroju. Ze szczytu góry można podziwiać wspaniałą panoramę Gór Izerskich, Łużyckich, Pogórza Izerskiego, Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy.
Inne ciekawe atrakcje:
-
Źródło dr Adama – nazwane na czesć prywatnego lekarza hrabiowskiej rodziny Schaffgotschów Waldemara Adama. Odkrył on lecznicze właściwości tutejszych wód zdrojowych. Do źródła prowadzi niebieski szlak.
-
Pijalnia wody radoczynnej - znajduje się w zakładzie kąpieli wybudowanym w 1934 roku. Tutejsza woda ma dobroczynne działanie m.in. na układ krwionośny, nerwowy i trawienny.
-
Sztuczna grota – powstała w XIX wiekku i znajduje sie u podnóża tarasu, na którym wznosi się Dom Zdrojowy. Grota stanowiła kiedys pijalnię wody mineralnej.
-
Grota w Czerniawie - Zdroju - na prawym brzegu Czarnego Potoku znajduje się grota o długości kilku metrów. Tuż przed nią, na skale, umieszczono naprowadzającą informację.
-
Wodospad Czarny Potok - znajduje się powyżej Czerniawy - Zdroju, składa się na niego kilka małych wodospadów i zapora zatrzymująca głazy.
-
Wodospad Kwisa – sztuczny wodospad położony w dolinie rzeki Kwisa, będący atrakcją zwłaszcza w lecie, kiedy to można zażyć w nim kąpieli wodnej. Znajduje się na trasie pomiędzy Świeradowem a Szklarską Porębą.
-
Kościół Podwyższenia Krzyża w Czerniawie-Zdroju - zbudowany w latach 1934-37. Wewnątrz znajdują się polichromie, fragmenty XVIII-wiecznego barokowego ołtarza oraz piękne witraże.
-
Chatka Górzystów – pochodzi z XVII wieku i jest położona jest na Hali Izerskiej. Idealne miejsce dla osób lubiących wieczory z gitarą przy ognisku i ciepło pieca.
-
Chaty Sudeckie – tzw. domy przysłupowe pochodzące z XIX wieku. Stanowią część Krainy Domów Przysłupowych – malowniczego regionu u styku trzech granic: Polski, Niemiec i Czech.
-
Pomnik Juliusa Pintscha - Julius Pintsch był fundatorem Rezydencji Marzenie, która kiedyś nazywała się Villa Pintscha. Był również wynalazcą gazomierza. Pomnik znajduje sie w lesie na trasie od DW Czeszka do obiektu Aronia.
-
Rezydencja Marzenie - willa powstała w 1901 roku, jest otoczona parkiem i pięknie wkomponowana w naturalny krajobraz. Architektura prezentuje tzw. styl szwajcarski, popularny w XIX wieku.
-
Grób Liczyrzepy – symboliczny grób Ducha Gór, zlokalizowany na wysokości ok. 590 m n.p.m., w pobliżu ujścia potoków Wodopój i Płóka z Kwisą. Znajduje się on przy szosie ze Świeradowa Zdroju do Szklarskiej Poręby.
-
Zajęcznik – szczyt o wysokości 595 m n.p.m., który oddziela Świaradów-Zdrój od Czerniawy-Zdroju. Można stąd podziwiać miasto i najbliższą okolicę. Znajduje się tu także leśna ścieżka edukacyjna.
-
Świętojanki – to skała położona na południowo-zachodnim zboczu Sępiej Góry. Idealny punkt widokowy, z którego mozna podziwiać panoramę miasta i Grzbiet Wysoki.
-
Kopalnia Stanisław – jedna z najwyżej położonych odkrywek w Europie, eksploatowana od XIII wieku. Obecnie kopalnia jest miejscem poszukiwań kwarcu różowego, kryształów górskich i awenturytów.
-
Rezerwat Torfowiska Izerskie – ścisły rezerwat przyrody o powierzchni 44,74 ha, utworzony w 1969 roku. Znajduje się tu ciąg torfowisk typu wiszącego i przejściowego, a także jedno z największych stanowisk brzozy karłowatej. Świetne miejsce na wycieczkę rowerową lub pieszą.
-
Minimuzeum szachów – zlokalizowane przy ul. Słonecznej 2, czynne codziennie od 14 do 22. Muzeum prezentuje komplety do gry i fachową literaturę w różnych językach.
-
Izerski punkt antygrawitacyjny – znajduje się ok. 500 m od dolnej stacji kolei gondolowej. Można tu zauważyć pewną sensację grawitacyjną – zatrzymane auto samo jedzie pod górę. Łatwo to miejsce znaleźć, ponieważ zostało oznakowane głazem.