Stóg Izerski

Jeśli jesteś pasjonatem trekkingu i planujesz urlop w Świeradowie – Zdroju, to z pewnością zainteresują Cię szlaki wiodące na jeden z najwyższych, zaraz po Smreku, szczyt Gór Izerskich. Stóg wznosi się na wysokości 1107 m n.p.m. i gwarantuje niezapomniane widoki. Na jego szczycie znajduje się powstałe w 1924r., schronisko, w którym można odpocząć po trudach wędrówki.

Istnieje kilka dróg prowadzących do tego przepięknego miejsca. Każda z nich ma inny stopień trudności. Szlak na Stóg Izerski ze Świeradowa - Zdroju jest częścią trasy czerwonej kończącej się aż w Prudniku. Trasa zielona biegnie z kolei przez jedno z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku. Można nią np. podejść pod Smrek i zjechać z niego koleją gondolową.
 
Trasa 1

Szlak: czerwony

Czas przejścia:
  ok. 1,50 h

Odległość: 3,2 km

Opis trasy:  
Początek szlaku przy Domu Zdrojowym, dalej prowadzi ulicami Piłsudskiego oraz Graniczną.
Przy ujęciu wody rozwidlenie szlaków. W lewo odbija niebieski szlak prowadzący do Szklarskiej Poręby przez schronisko Chatka Górzystów.
Od tego rozwidlenia jeszcze około 1,5 godziny ostrego podejścia szlakiem czerwonym prowadzącym dalej drogą do schroniska na Stogu Izerskim.


Trasa 2

Szlak: zielony 

Czas przejścia:
  ok. 3,30 h

Odległość: 9 km

Opis trasy:  
Początek szlaku przy Domu Zdrojowym, dalej prowadzi ulicami Zdrojową i Zakopiańską.
Czas przejścia 1 odcinka na Zajęcznik ok 60 minut. Możliwe jest krótsze dojście na Zajęcznik ulicą Polną. Na Zajęczniku rozpoczyna się ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi.
Przejście kolejnego odcinka do Czerniawy Zdroju zajmuje około 30 minut. W Czerniawie można napić się wody w Domu Zdrojowym oraz zobaczyć ciekawą Grotę w Czerniawie Zdroju. Ostatni odcinek od rozwidlenia z czerwonym szlakiem do Pobiednej, do Stogu Izerskiego to około dwugodzinne podejście.

Trasa 3

Szlak: zielony 

Czas przejścia:
  ok. 3 h

Odległość: ok 7 km

Opis trasy: 
Szlak rozpoczyna się przy ulicy Długiej w Czerniawie Zdroju, w pobliżu dawnego przejścia
granicznego z Czechami.
Pierwszy odcinek to długie 2,2 h podejście na Smrek z wieżą widokową. Ostatni odcinek do schroniska jest łatwy, prowadzi szczytami i zajmuje około 45 minut. Każdą z tras można połączyć z wjazdem lub zjazdem koleją gondolową.

linki:

Więcej o schronisku na Stogu Izerskim


Przed schroniskiem na Stogu Izerskim

Galeria

    Autor: Tenet