Świeradów Zdrój szczyty

Stóg Izerski - Bardzo malownicze miejsce z kolejką gondolową.

Stóg o wysokości 1105 m n.p.m. położony jest na krańcu Wysokiego Grzbietu w Górach Izerskich tuż przy granicy polsko-czeskiej. Na jej południowych zboczach znajdują się źródła rzeki Izery, z kolei na północnym zboczu położone jest Schronisko PTTK na Stogu Izerskim, kolej gondolowa oraz trasa narciarska.

więcej


www: www.swieradowzdroj.com.pl/atrakcja,923.php

Izerskie Garby - Malownicze wzniesienie nieopodal kamieniołomu.

Wzniesienie w Wysokim Grzbiecie (1084 m n.p.m.), z żyłą kwarcu eksploatowanego od średniowiecza. Pobliska kopalnia kwarcu "Stanisław" jest najwyżej położonym kamieniołomem w kraju. Kwarc eksploatuje się między innymi na potrzeby przemysłu ceramicznego, hutniczego i szklarskiego.

więcej


www: www.swieradowzdroj.com.pl/atrakcja,48.php

Wysoki Kamień - Ciekawe skałki z widokiem na Karkonosze.

Szczyt o wysokości 1058m n.p.m. położony jest nad Szklarską Porębą w Górach Izerskich. Przez wiele lat funkcjonowało tutaj schronisko turystyczne, niestety spłonęło, schronisko odbudowano, ale po II wojnie światowej powoli niszczało i w końcu je rozebrano. Na samym szczycie znajdują się skałki, z których można podziwiać pasma górskie otaczające całą Kotlinę Jeleniogórską.  

Wielki Szyszak (1509 m. n.p.m.) - Znakomity punkt widokowy na Karkonosze.

Jako szczyt Karkonoszy jest drugim co do wielkości zaraz po Śnieżce – 1509 m. n.p.m. Na szczycie Wielkiego Szyszaka jest pomnik na cześć cesarza Niemiec Wilhelma I w postaci piramidy z wyrytą literą W. Wielki Szyszak jest pięknym punktem widokowym na całe Karkonosze.

Witosza - Bardzo malownicze miejsce z jaskiniami.

Zalesione, skaliste wzgórze nad Staniszowem (484 m.), na którego zboczach znajdują się niewielkie jaskinie: Skalna Komora, Ucho Igielne i Pustelnia. Szczyt udostępniony stopniami zajmują ładne skałki, z których roztacza się panorama Karkonoszy.

Grabowiec - Ciekawe miejsce z zabytkami i źródłem.

Rozległy szczyt na Pogórzu Karkonoskim (784 m). Pod wierzchołkiem wznoszą się okazałe skały granitowe: Patelnia - dobry punkt widokowy, Mała o kanciastej formie i Ostra - w postaci iglicy. Niżej na wysokości 668 m bije Dobre Źródło - prawdopodobnie prawosławne źródło kultowe. Nad nim wzniesiono owalną kapliczkę św. Anny. W pobliżu rośnie jawor - pomnik przyrody.

Czoło - Punkt widokowy o ciekawej historii.

Najwyższy dwuwierzchołkowy szczyt Pogórza Karkonoskiego z okazałymi granitowymi skałami Wieżyce (wys. 869 m). W XVII wieku skałka była miejscem tajnych zebrań religijnych protestantów śląskich, stąd też jej dawna nazwa - "Leśny Zbór". Dzięki swoim wyrębom jest świetnym punktem widokowym. Przez wzniesienie biegnie szlak z Sosnówki do Karpacza Górnego.

www: www.karpacz24.pl/?dzial=atrakcje&id=40

Śnieżka - Tutaj po prostu trzeba być!

Królowa Karkonoszy znajduje się na wysokości 1602 m n.p.m., jest to najwyższa góra Sudetów oraz Karkonoszy. Kształt Śnieżki sugeruje, że jest to wygasły wulkan, jednak nie jest to prawdą. Zasługą stożkowatego kształtu jest budulec - skały metamorficzne i granit. Na jej wierzchołku znajduje się barokowa kapliczka św. Wawrzyńca, Schronisko na Śnieżce, Obserwatorium Meteorologiczne. Z kolei po czeskiej stronie Śnieżki stoi najwyżej położona czeska poczta oraz wyciąg krzesełkowy. . Pogoda na Śnieżce: Warunki pogodowe na Śnieżce są bardzo zmienne i zbliżone do alpejskich, w związku z czym można zaobserwować niespotykaną w innych rejonach roślinność. Śnieg leży od października do maja, średnia temperatura roczna to  0°C, a najwyższa zanotowana temperatura to 24.6°C. Charakterystyczne dla Śnieżki są wiatry huraganowe (ponad 80 m/s) oraz zamglenia, które ograniczają widoczność nawet przez 300 dni w roku.  Ponieważ warunki pogodowe na   Śnieżce są bardzo zmienne. warto zabrać ze sobą również w słoneczne dni , ciepłe ubranie i kurtkę przeciwdeszczową. Szlaki na Śnieżkę: Szlak Czarny -  od górnej stacji Kolejki na Kopę Od Domu Śląskiego szlakiem Czarnym a następnie czerwonym  już  na samą  Śnieżkę   Jest to najpopularniejsza i najłatwiejsza z tras prowadzących na Śnieżkę. Czas przejścia  ok 1,20 h Szlak Czarny - z Ulicy Obrońców Pokoju przy ośrodku Krucze Skały do na przełecz Sowią, a stąd na Śniezkę szlakiem Czerwonym.  Czas przejścia ok 4.00 h Szlak Czerwony - początek przy rondzie Biały Jar w Karpaczu., przez skocznię Orlinek,  schronisko Łomniczka , Dom Śląski. czas podejścia ok 3.40 godziny.  Szlak Czerwony - początek na przełęczy Okraj. Można zmodyfikować trasę idąc początkowy odcinek szlakiem niebieskim przez Skalny Stół  czas przejścia ok 3.00  do 3.20 h Szlak Żółty - Z Pecu - Velka Upa . Czas podejścia ok 3.30 h Wyciągi na Śnieżkę : Miejska Kolej Linowa z Karpacza Kolejka gondolowa na Śnieżkę z Pecu Powiązane Atrakcje: Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce Kapliczka św. Wawrzyńca na Śnieżce Dom Śląski Czarny Grzbiet Śnieżka Kamera: Karpacz kamery (function () { s = document.createElement('script'); s.src = 'http://app.dodajobiekt.pl/tcl/js/tcl.js';s.type = 'text/javascript'; s.async = true;document.head.appendChild(s); })();

www: www.karpacz24.pl/?dzial=atrakcje&id=17

Czarny Grzbiet - Szczyt, który warto wpisać w plan wycieczki.

Po wschodniej stronie Śnieżki znajduje się Czarny Grzbiet, którego punktem kulminacyjnym jest Czarna Kopa. Zbocza jej owiane są legendą o zaginionych skarbach. W dawnych czasach na zboczach Czarnego Grzbietu funkcjonowały liczne kopalnie. Wydobywano z nich miedź, ołów i złoto. Długość grzbietu to 3 km.

www: www.karpacz24.pl/?dzial=atrakcje&id=103

Skalnik - Znakomity punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.

Najwyższy szczyt Rudaw Janowickich w postaci obszernej kopuły pokrytej od północy granitowym gołoborzem. Na szczycie stoją skałki, z których najwyższa, udostępniona stopniami jest doskonałym punktem widokowym, z którego można podziwiać Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.