Świeradów Zdrój kościoły

Kościół p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP - Zabytek sakralny z XIX wieku.
Kościół powstał w latach 1898-99 dzięki staraniom rodziny Schaffgotschów. Wewnątrz na uwagę zasługuje przede wszystkim ołtarz św. Józefa, a ponadto piękne witraże przedstawiające Serce Pana Jezusa, Matkę Boską, św. Jadwigę oraz św. Jana Nepomucena. Cennym wyposażeniem są również zabytkowe organy z 1901 roku i Droga Krzyżowa ufundowana przez Schaffgotschów.

więcej


www: www.swieradowzdroj.com.pl/atrakcja,1762.php
Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czerniawie - Świątynia z piękną polichromią.
Kościół powstał w I połowie XX wieku. Na uwagę zasługują oryginalne polichromie oraz piękne witraże przedstawiające Najświętszą Marię Pannę z Dzieciątkiem oraz Świętego Józefa z Lilią. W kaplicy znajdują się fragmenty ołtarza z XVIII wieku, przeniesione z dawnego kościoła w Pobiednej.

więcej


www: www.swieradowzdroj.com.pl/atrakcja,1763.php
Kościół pw. Bożego Ciała - Piękny zabytek neoromański.
Neoromański kościół pw. Bożego Ciała wybudowany w latach 1884-1886, dzięki funduszom rodziny Schaffgotschów. Malowidła wewnątrz świątyni to dzieła Wlastimila Hofmana, natomiast jego obraz "Jezus z Eucharystią" zajmuje miejsce na ołtarzu.

Kościół pw. Niepokalanego Serca NMP - XVIII - wieczny zabytek z dziełami W. Hoffmana.
Fundamenty kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP wzniesiono w drugiej połowie XVIII wieku, budowę zakończono w 1887 roku. Od zakończenia budowy do 1945 roku Kościół służył Ewangelikom, a od 1945 roku jest kościołem katolickim. Warto zobaczyć wnętrze kościoła, który zdobią obrazy W. Hoffmana oraz zabytkowe kryształowe żyrandole wykonane w miejscowych hutach. Kościół ma najwyższą wieżę spośród innych świątyń w mieście.

Kościół cmentarny p.w. Matki Bożej Różańcowej - Najstarszy kościół katolicki w mieście.
Kościół cmentarny pw. Matki Bożej Różańcowej jest najstarszą (1650 rok) świątynią zachowaną po dzisiejsze czasy, a zarazem pierwszą świątynią katolicką wybudowaną w Szklarskiej Porębie. Wnętrze świątyni zdobi późnorenesansowy ołtarza, a na cmentarzu przynależącym do kościoła zachowane są nagrobki z XVII i XIX wieku.

Kościół p.w. św. Józefa Robotnika - Zabytkowy pomnik historii Zawidowa.
Kościół powstał w XIX wieku, znajduje się on na wzgórzu św. Michała. Wcześniej w tym miejscu stał kościół wybudowany w XII wieku, jednak został on zniszczony przez wojny husyckie. Wyposażenie świątyni nawiązuje do stylu neogotyckiego - ciekawe są ołtarze, ambona, witraże, konfesjonały czy chrzcielnica. Kościół posiada dwa dzwony - "Józef" i "Maria".

Kościół ewangelicko-augsburski w Cieplicach - VIII - wieczny zabytek w sercu Cieplic.
Kościół ewangelicko – augsburski pochodzi z XVIII wieku. Wewnątrz zobaczymy ambonę, ołtarz i prospekt organowy z 1789 roku. Tuż obok stoi dom parafialny.

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Bogatyni - Świątynia z zabytkowymi elementami.
Kościół zaczęto budować w 1863 roku. Pięć lat później odbyła się konsekracja kościoła. Jest zbudowany w stylu neogotyckim, nad wejściem znajduje się zabytkowy kamienny portal, a wewnątrz oryginalna stolarka.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła - Imponująca świątynia na wzgórzu.
Zabytkowy kościół powstał w XVII wieku. Był dwukrotnie przebudowywany - w XVIII i XIX wieku, a w 1966 roku został spalony. Po odbudowie zachowały się zabytkowe kamienne portale i epitafia z XVI i XVII wieku.

Kościół św. Erazma i Pankracego - Gotycki zabytek w centrum miasta.
Gotycki kościół jest najstarszą budowlą w obrębie starówki, imponuje swoją monumentalnością. Wnętrze głównie barokowe, posiada 22 - metrowy ołtarz. Przy kościele znajduje się zewnętrzna kaplica grobowa, płyty nagrobne oraz posąg św. Jana Nepomucena.

Kaplica Św. Anny w Jeleniej Górze - Zabytek z XV wieku w centrum miasta.
Do baszty Wojanowskiej dostawiono w XV w. basteję obronną, z czasem dodatkowo zaczęła ona pełnić funkcję kaplicy (1517 r.). Na ścianie od ul. Bankowej można zobaczyć otwory strzelnicze, natomiast na wysokości bruku przy murze znajduje się krzyż pokutny.

Cerkiew św. Piotra i Pawła - XV - wieczny zabytek z krzyżami pokutnymi.
 Wybudowana w XV wieku przez katolików jako kaplica p.w. Najświętszej Marii Panny, ale dziś służy wiernym wyznania prawosławnego. Ikonostas oraz ikony zostały przywiezione z Lubelszczyzny po II wojnie światowej. Nad wejściem zobaczymy kamienne rzeźby przedstawiające anioły oraz postać Matki Boskiej Wniebowziętej. W boczną ścianę wmurowane są dwa średniowieczne krzyże pokutne.  

www: www.jeleniagora.cerkiew.pl
Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej - Obiekt, który powstał dzięki mieszkańcom.
Kościół położony w samym centrum Borowic. Powstał dzięki ofiarności i pracy parafian, konsekrowany w 2000 roku.

Kościół pw. Świętego Krzyża - XIII - wieczny zabytek w centrum miasta.
Potocznie nazywany kościołem garnizonowym. Powstał jako ewangelicki kościół Łaski Bożej w XVIIIw., wybudowany został na wzór kościoła św. Katarzyny w Sztokholmie. Jest największą z sześciu podobnych budowli wzniesionych na Śląsku po 1709 r. po wojnie trzydziestoletniej.  Kościół stoi na planie krzyża greckiego, z płaską kopułą w centrum, otoczoną czterema wieżyczkami. Wewnątrz znajdują się dwupiętrowe, drewniane empory. W sumie w świątyni może jednocześnie siedzieć ok 4 tys. osób.

www: www.kosciolgarnizonowy.pl
Kaplica św. Anny z dobrym źródłem - Romantyczne miejsce dla zakochanych.
Na zboczach Grabowca w Sosnówce, przy niebieskim i żółtym szlaku turystycznym, położona jest barokowa kapliczka. Choć otwierana jest tylko raz w roku - w dniu św. Anny (26 lipca) - przez cały rok przybywają tu turyści zwiedzający ciekawe miejsca, a także pragnący zdrowia i szczęścia w miłości. Obiekt posiada wyposażenie z kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce - m.in. barokowy ołtarz z rzeźbą świętego Wawrzyńca. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający św. Annę z Jezusem, Marią i Józefem. Ołtarz znajduje się nad źródłem, które kanałem wypływa na zewnątrz. Na kamiennym ujęciu wyryto niemiecki napis Dobre Źródło, wyrzeźbiono także wizerunek jelenia, który według podań miał zostać uzdrowiony podczas kąpieli w źródle. Dzięki zawartości radonu - woda ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i moczopędne, wpływa też pozytywnie na jakość plemników. Wiele osób nadal uważa, że ma uzdrawiającą moc. Przy kaplicy rośnie największy w Karkonoszach jawor - jego obwód wynosi 4,5 metra. Sprzed kapliczki można podziwiać panoramę Karkonoszy, Sosnówkę i zamek Chojnik. Idąc niebieskim szlakiem nieco dalej natrafimy na wejście do sztolni z 1927 roku. Zrobiono tu ujęcie wody dla pobliskiego prewentorium i schroniska. W środku znajduje się zbiornik ze studnią. Legendy głoszą, że właśnie tutaj Niemcy ukryli skrzynie z kosztownościami. Jednak pomimo poszukiwań - niczego nie znaleziono. Jak dojechać do Kaplicy Świętej Anny: Dojazd z Karpacza Górnego w kierunku Sosnówki. Droga wije sie przez las kilka kilometrów, na szerokiej polanie, jeszcze przed rozwidleniem dróg do Podgórzyna i Sosnówki, skręcamy w prawo w drogę kierującą do kaplicy oraz DW Lubuszanin. Wyznaczonego parkingu brak. Jeśli chcemy podjechać jak najbliżej samochodem, należy zostawić auto w okolicach  DW Lubuszanin i stamtąd przespacerować się do kościółka.   Cennik wstępu do Kaplicy Św Anny: Wstęp na teren bezpłatny, sam kościółek, oprócz 26 lipca, jest zamknięty, można zajrzeć do środka przez kratę. Msze w Kaplicy Św Anny:: Kaplica otwierana jest tylko w dniu swojej patronki, wówczas organizowany jest odpust. Istnieje też możliwość organizacji ślubów. Powiązane Atrakcje: Grabowiec Atrakcje w pobliżu które warto zwiedzić: Ogród japoński  - Przesieka Sztolnia na Grabowcu

www: www.karpacz24.pl/?dzial=atrakcje&id=19
Kościół św. Jadwigi w Miłkowie - Zabytek z IV wieku.
Kościół pochodzi z XIV wieku. Stanowi architektoniczne połączenie gotyku i renesansu. W połowie XIX wieku wieża została przebudowana na styl neogotycki. Warto zwiedzić wnętrze kościoła, w którym znajdują się: późnogotycka drewniana figurka Matki Boskiej Bolesnej, szereg elementów barokowych i klasycznych.

Chrośnica - Wieś z zabytkowym kościołem.
Mała miejscowość w gminie Jeżów Sudecki. Wart uwagi jest tutejszy kościół pw św. Jadwigi, wzmiankowany w XIV wieku. Wewnątrz zobaczymy skromne wyposażenie, wykonane m.in. z drewna i piaskowca. Kościół znajduje się na terenie cmentarza otoczonego murem kamiennym. Zobaczymy tam również krzyże pokutne.

Kościół Nawiedzenia NMP - Piękny zabytek z początku XX wieku.
Kościół powstał na początku XX w. Budowla posiada dość oryginalne zwieńczenie wieży, w której to znaleziono podczas remontu w 2007r. trzy pergaminowe dokumenty pisane ręcznie w języku niemieckim z 1909-10-28. Dokumenty opisywały starania o budowę kościoła, warto zacytować jedno zdanie: „Niech najobfitsze błogosławieństwo Boga Najwyższego spocznie na tym kościele i na wszystkich, którzy kiedykolwiek go pobożnie nawiedzą” (cytat z oryginału z dn. 28.10.1909 r.: „Moge Gottes reichsten Segen…”). We wnętrzu kościoła znajduje się późnobarokowy ołtarz, figury świętych, polichromie i witraże.

www: www.karpacz24.pl/?dzial=atrakcje&id=802
Kościół Serca Pana Jezusa - Oryginalny zabytek w stylu tyrolskim.
Kościółek położony jest w samym centrum Karpacza przy głównej drodze. Został wybudowany w 1908 r. jako świątynia ewangelicka. Dopiero pod koniec II wojnie światowej zaczęła służyć katolikom. Wewnątrz zobaczymy ołtarz z piaskowca, drewnianą ambonę z pejzażami Karkonoszy oraz obrazy świętych. Adres: Konstytucji 3 Maja, Karpacz

www: www.karpacz24.pl/?dzial=atrakcje&id=815
Kapliczka św. Wawrzyńca na Śnieżce - Barokowa kapliczka na szczycie Śnieżki
Budowa barokowej kapliczki rozpoczęła się w 1655 roku, wzniesiono ją na polecenie Krzysztofa Schaffgotscha. Wewnątrz ustawiono skromny ołtarzyk, a od roku 1807 roku trwały tu regularne nabożeństwa, które przyciągały coraz więcej wiernych. Z czasem pielgrzymki przekształciły się w wędrówki typowo turystyczne co sprawiło, że kapliczka stała się małym schroniskiem. Kilkadziesiąt lat później obiekt odremontowano i wznowiono nabożeństwa. Dziś można w niej podziwiać granitowy ołtarz i figurki św. Wawrzyńca, św. Wojciecha oraz Matki Bożej. Kapliczka jest miejscem spotkań ludzi gór. 10 sierpnia każdego roku obchodzone jest tu święto przewodników sudeckich, w którym udział biorą także ratownicy GOPR, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz pracownicy KPN. Ciekawostki Ta skromna świątynia stała się celem pielgrzymek ludzi związanych z górami. Pomysł pojawił się w 1981 roku. Pierwotnie miało być to święto przewodników sudeckich, jednak z czasem przyłączyli się do niego ratownicy GOPR, Służby Straży Granicznej i Karkonoskiego Parku Narodowego oraz członkowie podobnych organizacji z Czech. Na szczycie Śnieżki spotykają się oni 10 sierpnia każdego roku. W samo południe odprawiana jest msza święta prowadzona w trzech językach - polskim, czeskim i niemieckim. Uroczystości przenoszą się potem do Kotła Łomniczki, gdzie znajduje się Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór. W święcie coraz częściej uczestniczą także turyści, którzy chcą upamiętnić ofiary Karkonoszy. Święty Wawrzyniec żył w III wieku naszej ery. Był diakonem i męczennikiem pochodzącym prawdopodobnie z Hiszpanii. Zginął męczeńską śmiercią spalony na rozżarzonej kracie po tym, jak rozdał kościelne bogactwa rzymskiej biedocie. Stało się to 10 sierpnia. Św. Wawrzyniec był od tego czasu czczony jako patron ubogich, bibliotekarzy czy studentów. W Karkonoszach czcili go hutnicy, górnicy, poszukiwacze skarbów i minerałów. Św. Wawrzyniec jest patronem Sudeckiego Bractwa Walońskiego. Budowa kapliczki na Śnieżce znacznie przyczyniła się do rozwoju turystyki w Karkonoszach. Początkowo przybywali do niej głównie pielgrzymi, a dopiero potem turyści przemierzający góry. Szlaki do kapliczki: - szlak czarny z dolnej stacji wyciągu na Kopę, najpierw trzeba pokonać długie i strome podejście do Białego Jaru, od Domu Śląskiego wchodzimy na Śnieżkę. Zimą szlak bywa oblodzony. Czas przejścia - ok. 2 godzin, można go skrócić o ponad połowę wjeżdżając wyciągiem na Kopę - szlak czerwony od Orlinka przez Schronisko nad Łomniczką. Jest dużo łatwiejszy od czarnego. Najpierw idziemy do Domu Śląskiego, mijamy Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór i stamtąd na szczyt. Czas przejścia - ok. 2 godzin.

www: www.karpacz24.pl/?dzial=atrakcje&id=1027
Kościół św. Jadwigi w Karpnikach - Barokowy zabytek wart zwiedzenia.
Kościół św. Jadwigi z XVI w. w Karpnikach. Wewnątrz bogate wyposażenie barokowe. Kiedyś w obiekcie znajdowała się cenna gotycka figurka Madonny z Dzieciątkiem na Półksiężycu, niestety w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęła.

Kościół p.w. Najświętszej Marii Panny - XIII - wieczny zabytek wart zwiedzenia.
Gotycka budowla z XIII w. jest najstarszym zabytkiem Kowar położonym przy placu Franciszkańskim. W kościele cenne barokowe wyposażenie, atrakcyjne malowidła na stropie, a na zewnętrznej ścianie wieży znajduje się rzeźba “Madonna na potworze”. Za kościołem znajduje się park z nieczynnym cmentarzem i dębem papieskim.

Kościół św. Jana i Katarzyny w Świerzawie - Najstarszy zabytek w gminie Świerzawa.
Romański kościół zbudowano w XIII wieku na miejscu drewnianej świątyni. Po najeździe Husytów w 1428 roku kościół został zniszczony i zadecydowano o budowie muru obronnego. Po II wojnie światowej świątynia niszczała, ale wkrótce rozpoczęły się prace konserwatorskie i remontowe, dzięki którym dziś można zwiedzić wieżę. Podczas prac odkryto także relikwie - fragmenty kości. Do najcenniejszych elementów wyposażenia należą: portal z Drzewem Życia (XII w.), malowidła nad głównym ołtarzem (XIV w.), malowidła ścienne (XIII w.), płyty nagrobne (XVI w.) i chrzcielnica (XII w.).