Świeradów Zdrój jaskinie

Sztuczna Grota - Dawna pijalnia z XIX wieku.
Sztuczna grota to dawna pijalnia wody mineralnej. Znajduje się u podnóża tarasu Domu Zdrojowego i powstała w XIX wieku. Obok groty wmurowano tablicę pamiątkową ku czci Mieczysława Orłowicza, pioniera polskiej turystyki w Sudetach i współtwórcy PTTK. Główny Szlak Sudecki jego imienia ma swój początek właśnie w Świeradowie - Zdroju. Szlak prowadzi przez najpiękniejsze części Sudetów i liczy sobie 350 km długości.

więcej


www: www.swieradowzdroj.com.pl/atrakcja,1747.php
Grota w Czerniawie Zdroju - Ciekawa jaskinia w centrum miasta.
Grota znajdująca się na prawym brzegu Czarnego Potoku jest jedną z atrakcji Czerniawy - Zdrój. Usytuowana w centrum miasta jest miejscem często odwiedzanym i fotografowanym. Gota ma kilka metrów długości, nietrudno ją znaleźć, ponieważ informuje o niej płaskorzeźba na skale, ponadto jaskinia leży na szlaku "Śladem izerskich tajemnic”.

więcej


www: www.swieradowzdroj.com.pl/atrakcja,1758.php
Góra Połom - jaskinie - Atrakcja dla grotołazów.
Na terenie góry Połom znajduje się kilka jaskiń, m.in.: Szczelina Wojcieszowska (440 m), Aven (108 metrów), Jaskinia Błotna (155 metrów) czy Jaskinia Nowa (227 metrów). Góra Połom należy do Pogórza Kaczawskiego w Sudetach. Intensywna eksploatacja wapieni spowodowała zniszczenie tutejszej roślinności, która kiedyś była rezerwatem przyrody.