Pałac Pakoszów - Pałac u stóp Karkonoszy.
Pałac powstał w 1725 roku, jego właścicielem był John Martin Gottfried. Na szczególną uwagę zasługuje ponad 100-metrowa sala balowa oraz salonik z kominkiem z kafelkami z XVIII wieku. Pałac jest otoczony pięknym parkiem. W 2012 roku obiekt odrestaurowano z przeznaczeniem na działalność noclegowo - gastronomiczną. Pałac jest członkiem Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, można go zwiedzać. Szczegóły na stronie www.palac-pakoszow.pl

www: www.palac-pakoszow.pl
Pałac Schaffgotschów w Sobieszowie -
Ród Schaffgotschów przeniósł się do tego obiektu po pożarze zamku Chojnik. Niestety najcenniejsze elementy architektoniczne z zewnętrznej elewacji nie zachowały się. Poniżej pałacu znajduje się szeroki dziedziniec gospodarczy wraz z zabudową dawnego folwarku z XVIII I XIX w.Obecnie w budynku ma swoją siedzibę Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 1 w Jeleniej Górze.

Pałac Schaffgotschów w Cieplicach - Okazały zabytek z zadbanym parkiem.
Pałac jest ozdobą centrum Cieplic, dzielnicy Jelenej Góry. Jest to dawna siedziba rodu Schaffgotschów, nad głównym wejściem znajduje sie herb tej rodziny. Przy pałacu znajduje się park w stylu angielskim Obecnie obiekt zajmuje Politechnika Wrocławska, jednak wiele z sal zachowało oryginalne dekoracje i elementy wyposażenia.

Pałac Lenno we Wleniu - Jeden z najpiękniej położonych pałaców na Dolnym Śląsku.
Malowniczo położony pałac pochodzi z XVII wieku. Wybudowano go u podnóża zamku Wleń, z dala od innych zabudowań, za to blisko natury, z pięknym widokiem na okolicę. Po drugiej wojnie światowej w pałacu funkcjonował szpital kolejowy, a następnie PGR. W tym okresie obiekt popadł w ruinę. Obecnie właścicielem jest Belg, który przywraca mu dawną świetność i uruchomił tam kawiarnię.

www: beta.palaclenno.pl
Pałac na Wodzie - Zadbany zabytek z XVIII wieku.
Atrakcyjny pałac dolny w Staniszowie, otoczony kompleksem wodno-parkowym. Wzniesiono go w XVIII wieku, później został przebudowany. Właścicielami była rodzina von Reuss. Dziś w pałacu funkcjonują pokoje gościnne oraz restauracja.

www: www.palacnawodzie.pl
Dwór Czarne - Renesansowy pałac w malowniczej okolicy.
Kamienny renesansowy pałac z XVI w. Położony jest na Czarnym, dzielnicy Jeleniej Góry. W 1559 roku pałac wybudował i otoczył fosą Caspar Schaffgotsch. Odbudowany po pożarze w drugiej połowie XIX wieku. Po II wojnie światowej obiekt został przejęty przez PGR i następnie popadł w ruinę. Obecnie mieści się tutaj Ośrodek Edukacji Ekologicznej, organizowane są różne wydarzenia kulturalne. Adres: Dwór Czarne, ul. Strumykowa 2, Jelenia Góra.

Pałac Staniszów - Barokowy zabytek w malowniczej okolicy.
Późnobarokowy pałac powstał w XVIII wieku. We wnętrzach zachowały się oryginalne elementy jak boazerie czy kominki, zabytkowe meble i stare angielskie tkaniny. Wokół pałacu jest dużo zadbanej zieleni. W pałacu funkcjonują pokoje gościnne i restauracja, odbywają się również różne wydarzenia artystyczne.

www: www.palacstaniszow.pl
Pałac Spiż - Piękny pałac ze stawami.
XVII wieczny pałac wraz z pięknym parkiem jest niewątpliwą atrakcją Miłkowa. Obecnie mieści się w nim hotel, restauracja i mini-browar. Park ze stawami ma już 200 lat.

www: www.palac.spiz.pl
Pałac w Miłkowie - Zabytkowy pałac z pięknym parkiem.
Pałac w Miłkowie powstał w drugiej połowie XVII w. 100 lat później w pałacu wybuchł pożar, a odbudowy podjął się hrabia von Lodron, ówczesny właściciel obiektu. Dodatkowo stworzył on piękny park ze stawem. Po zakończeniu II wojny światowej w pałacu znajdował się dom wypoczynkowy oraz dom opieki. W 1990 roku pałac przeszedł w prywatne ręce, stworzono tu hotel i restaurację. Wnętrza zaaranżowano w starodawnym stylu, co nieco przybliża ich dawną świetność.

www: palac.spiz.pl
Pałac w Mysłakowicach - XVIII - wieczny zabytek w malowniczej okolicy.
Pałac powstał w XVIII wieku i był kilkakrotnie przebudowywany przez kolejnych właścicieli. Swą obecną neogotycką formę otrzymał w latach 1832 - 1844. Obecnie mieści się tu szkoła podstawowa. Przy pałacu stworzono park w stylu angielskim wraz z dwoma stawami.

www: www.dolinapalacow.pl
Pałac Łomnica - Piękny pałac z parkiem
Barokowy pałac z pierwszej połowy XVIII wieku położony w dolinie rzeki Łomnicy we wsi Łomnica. Obecnie pełni funkcje kompleksu restauracyjnego i hotelowego.

www: www.palac-lomnica.pl
Kotlina Jeleniogórska – dolina zamków i pałaców - Najpiękniejsze zabytki w Kotlinie Jeleniogórskiej.
Na terenie Kotliny Jeleniogórskiej oraz najbliższej okolicy trudno doliczyć się ile aktualnie pozostało zamków, pałaców oraz dworów. Najbardziej znane to: Zamek Chojnik w Sobieszowie, Dwór Czarne, Pałac Paulinum, Ruiny zamku ks. Henryka (Grodno), Pałac Schaffgotschów w Cieplicach, Pałac Schaffgotschów w Sobieszowie, Dębowy Dworek w Karpnikach (Willa Pani Aichinger), Pałac w Karpnikach, Pałac w Wojanowie, Pałac Bobrów,Pałac w Dąbrowicy (ruina),Pałac w Bukowcu (Dwór Redenów), Pałac królewski w Mysłakowicach, Dwór w Janowicach Wielkich (obecnie Ośrodek Pomocy Społecznej), Pałac na Wodzie w Staniszowie, Zamek Bolczów (ruiny w Rudawch), Nowy Dwór w Kowarach (Pałac Radociny), Pałac Ciszyca, Pałac Łomnica, Pałac w Miłkowie. 

www: www.dolinapalacow.pl
Pałac Wojanów - Piękny zabytek z XVII wieku.
Renesansowy dwór w Wojanowie powstał na początku XVII wieku. Po pożarze odbudowano go w stylu barokowym, okala go piękny, rozległy park. W latach 2005-2007 w pałacu przeprowadzono gruntowne prace restauracyjne, dziś obiekt pełni rolę konferencyjno-wypoczynkową.

www: www.palac-wojanow.pl
Pałac w Bobrowie - Zabytek nad rzeką w malowniczej okolicy.
Zamek znajduje się na skarpie nad rzeką Bóbr. Powstał około roku 1450. W XVI wieku stała tam także wieża rycerska oraz mała warownia. W XIX wieku został przebudowany w stylu neorenesansowym. Obok znajdują się zabudowania folwarczne. Obecnie pałac znajduje się w prywatnych rękach i jest w złym stanie.

Barokowy pałacyk - Stylowy dworek z XVIII wieku.
Pałacyk stoi przy ulicy Francuskiej, pochodzi z 1730 roku. Posiada wieżyczkę oraz zegar słoneczny. Pierwszymi właścicielami pałacyku była rodzina Raschke, która gościła takie osobistości jak król pruski Fryderyk II czy książę Wilhelm Hohenzollern.

Pałac Ciszyca - Zabytek z romantyczną historią w tle.
Na przedmieściach Kowar znajduje się Pałac Ciszyca (Ruhbereg) z XIXw. Właścicielami pałacu były dwa rody - Radziwiłłowie oraz Czartoryscy. Z pałacem związana jest ciekawa historia miłości pomiędzy Elizą Radziwiłłówną, a późniejszym cesarzem Niemiec Wilhelmem I. Pałac z folwarkiem i parkiem znajduje się obecnie w rękach prywatnych, niestety nie można go zwiedzać. Obok dworu na wzgórzu Radziwiłłówka znajdują się ruiny zamku myśliwskiego z XVIII w.

Pałac Dębowy - willa Pani Aichinger - Zabytek z XIX wieku.
Rezydencja powstała w drugiej połowie XIX wieku, okalał ją piękny park z egzotyczną roślinnością. Willa ma styl eklektyczny i późnogotycki z elementami renesansowymi. Do dziś zachowały się oryginalne witraże i kominek. Obecnie pałac jest własnością prywatną.

Nowy Dwór - Piękny pałac z XVI wieku.
Obecnie nazywany zespołem pałacowym Radociny został wybudowany przez Schaffgotschów w XVI w. Po wojnie obiekt pełnił rolę domu wczasowego a później mieścił się tutaj Instytut Energii Jądrowej. Dziś neorenesansowa budowla jest własnością prywatną, tylko okazjonalnie możną ją zwiedzać.