Świeradów Zdrój zabytki

Willa Szarlotta - Ponad stuletni piękny budynek.
Willa powstała w 1900 roku. Początkowo pełniła funkcję domu turystycznego, będącego w stanie przyjąć ok. 40 gości. W latach 90. budynek przekształcono w pawilon uzdrowiskowy i nadano mu nazwę Szarotka. Leczono tu schorzenia neurologiczne. Obecnie znajduje się tu Sanatorium „Szarotka”. Przed budynkiem znajduje się głaz z wyrytą nazwą willi.

więcej


www: www.swieradowzdroj.com.pl/atrakcja,1773.php
Dom przysłupowy - Przykład ludowego budownictwa.
Na deptaku zdrojowym można zwiedzić charakterystyczny przysłupowy dom. Domy łączące konstrukcję zrębową z techniką szachulcową zaczęto budować na przełomie XV i XVI wieku. Najwięcej ich powstało w południowo-zachodniej Polsce. Domy przysłupowe składały się z drewnianej części mieszkalnej i murowanej części gospodarczej. Obie części były przedzielone sienią. Posiadały dwa piętra i dwuspadowy dach. Pierwotnie były budowane przez rzemieślników, którzy nierzadko mieli w nich swoje zakłady (np. tkackie), z czasem tego typu budownictwo stało się bardzo popularne wśród różnych klas społecznych.

więcej


www: www.swieradowzdroj.com.pl/atrakcja,1752.php
Rezydencja Marzenie - Zabytek o secesyjnym charakterze.
Ten okazały budynek powstał w 1901 roku, usytuowano go w niezwykle malowniczym otoczeniu parku krajobrazowego. Oprócz głównej willi powstał także domek ogrodowy, budynki techniczne i park z fontanną. Przy budowie zastosowano styl szwajcarski, łączący konstrukcję murowaną i elementy drewniane. Wewnątrz rezydencji znajduje się piękna sala balowa, kominkowa oraz witraże.

więcej


www: www.swieradowzdroj.com.pl/atrakcja,1772.php
Czarci Młyn - Ciekawy zabytek owiany legendą.
Młyn wodny w Czerniawie Zdroju, jego podstawowe wyposażenie pochodzi jeszcze z czasów jego budowy (ok. 1890r.). Oryginale maszyny i urządzenia z przełomu XIX –XX w., funkcjonujące do dziś są typowym wyposażeniem młynów gospodarczych, budowanych w systemie amerykańskim. Transport zboża był wtedy całkowicie zmechanizowany. Dziś w Czarcim Młynie zmęczony turysta może zasiąść i ogrzać zmarznięte kości przy 100–letnim piecu chlebowym, zjeść wypiekany sposobem naszych pradziadków chleb, a świeżo zmieloną mąkę zabrać ze sobą do domu. Czarci Młyn owiany jest legendą o młynarzu i czarcie, który ukradł jego duszę.

więcej


www: www.swieradowzdroj.com.pl/atrakcja,646.php
Wieża widokowa w Mirsku - Wieża z widokiem na Góry i Przedgórze Izerskie
Wieża powstała pod koniec XIX wieku, pierwotnie jako wieża ciśnień. Na górę prowadzą nas stalowe schody, które zajęły miejsce starych, drewnianych. Na szczycie znajduje się widokowy taras, z którego podziwiać można piękne widoki na Przedgórze i Góry Izerskie i pobliskie miejscowości. Wieża jest oświetlana z zewnątrz, co czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną.

Bazylika Nawiedzenia Marii Panny - Piękny zabytek, miejsce pielgrzymek.
Już w XIII wieku stała tu mała, drewniana kapliczka, którą następnie przebudowano na kamienny kościół. Wewnątrz znajduje się gotycki posąg św. Marii oraz freski. Bazylika jest miejscem pielgrzymek z całego świata.

Szamanówka - Najstarszy dom w Szklarskiej Porębie.
Dom powstał w 1740 roku i jest jednym z najstarszych budynków w Szklarskiej Porębie Jest otoczony ogrodem i posiada piękne widoki na Karkonosze. Przez kilkadziesiąt lat pełnił funkcję bardziej gospodarczą niż mieszkalną, trzymano tu bydło i konie, co przyczyniło się do znacznych zniszczeń obiektu. Obecnie Szamanówka jest wyremontowana i oferuje pokoje gościnne. Można ją obejrzeć na ul. 11 listopada 24 w pobliżu stacji kolejowej Szklarska Poręba Średnia.

Młyn Łukasza - Zabytek z XIX wieku.
Budynek powstał w 1870 roku i jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków w Szklarskiej Porębie. Pierwotnie znajdował się tam młyn, karczma i tartak. Spora część domu została zniszczona przez pożar. Z dawnej konstrukcji zostały jedynie kamienne mury piętra, parteru i piwnic. W latach 20. XX wieku budynek zyskał wygląd typowej chaty o konstrukcji przysłupowo - zrębowej. Młyn Łukasza znajduje się przy ul. 1 Maja 16.

Huta szkła w Harrachovie - Tu można zobaczyć produkcję szkła i wykąpać się w piwie!
"Novosad a syn" to najstarsza huta szkła w Czechach, założona na początku XVIII wieku. Godzinna trasa zwiedzania obejmuje: zabytkową szlifiernię z wodną turbiną, ekspozycje wyrobów ze szkła, Muzeum Szkła. Zwiedzanie jest możliwe codziennie. W pobliżu znajduje się sklep z wyrobami ze szkła. Na terenie huty funkcjonuje minibrowar i restauracja, z której widać proces produkcji szkła. Ciekawostką są również kąpiele piwne, którymi można się rozkoszować samemu lub z osobą towarzyszącą.

Wieża widokowa - Zabytkowa wieża - punkt widokowy.
Kilka kilometrów na północ od Frydlantu znajduje się wieża widokowa - Frýdlantská výšina. Powstała ona w 1907 roku, gdy dotrzemy na górę, naszym oczom ukaże się piękny widok na Smrk czy Hejnice.

Kościół p.w. Marii Panny - Najstarszy kościół w Lubaniu.
Kościół był wzmiankowany już w XIV wieku. Wiek później został zniszczony przez husytów, a następnie odbudowany. Pełnił wówczas rolę domu pogrzebowego. W czasach epidemii dżumy był także kaplicą morową. Przez kilka kolejnych wieków kościół był wielokrotnie przebudowywany i doposażany. Dziś służy ewangelikom.

Budynek szkoły łacińskiej - Imponujący zabytek z XVI wieku.
Zabytkowy dom pochodzi z XVI wieku, mieściła się w nim szkoła łacińska. Wcześniej w tym miejscu stała kaplica i stara szkoła. Budynek kilkakrotnie był niszczony przez pożary, jednak za każdym razem mieszkańcy dbali o odbudowę i wzbogacali go o kolejne elementy jak dzwon czy ogród. w XVIII wieku odnowiono wnętrza szkoły, a niedługo potem znów wybuchł w niej pożar. Przeprowadzono gruntowny remont, a do dziś zachowały się zabytkowe kamienne obramienie drzwi z 1752 roku.

Wieża kościoła p.w. NMP - Jeden z cenniejszych zabytków w Zawidowie.
Świątynia powstała w 1380 roku. W XVI wieku służyła ona protestantom. Przez kolejne lata kościół był remontowany, dobudowano wieżę, zainstalowano organy. W 1972 roku wyburzono kościół zostawiając i remontując wieżę. Umieszczono na niej zegar oraz kuranty.

Wieża Bracka - Jeden z najciekawszych zabytków w Lubaniu.
Zabytkowa wieża powstała w 1318 roku. Wzmacniała ochronę miejskiej bramy i była świetnym punktem obserwacyjnym. Solidna wieża ma wysokość 45 metrów, a grubość murów dochodzi do 3 metrów. Wielokrotnie była celem ataków - w 1431 roku w czasie wojen husyckich, później - podczas wojny 30-letniej. Wieża oparła się atakom i stanowi żywą historię miasta.

Dom Solny - Piękny dom z XVI wieku.
Budynek powstał w latach 1537-1539. na przestrzeni wieków mieścił się tu m.in. magazyn, więzienie dla żołnierzy (1807 r.), remiza strażacka, warsztat samochodowy i stacja transformatorowa. Przed budynkiem odgrywano także inscenizacje historyczne. Dom Solny jest bardzo wysoki - ma 22 metry wysokości.

Dom pod Okrętem - Jeden z najcenniejszych zabytków miasta.
Zabytkowy dom kupiecki pochodzi z XVIII w. Jego nazwa pochodzi od kształtu przypominającego kadłub okrętu. Dodatkowo nad drzwiami budynku znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca statek. Dom zbudował miejscowy kupiec, potem budynek przeszedł w ręce kolejnych właścicieli, którzy nie dość dbali o niego, w związku z czym był bliski zawalenia. Na szczęście go wyremontowano, a we wnętrzach utworzono muzeum. Znajdowało się tu m.in. kupieckie biuro, warsztat tekstylny, dawne pomieszczenia mieszkalne i izba cechu. Znalazło się także miejsce na ekspozycję historii miasta. W takiej formie "Okręt" przetrwał do II wojny światowej, podczas której został zniszczony. Odbudowano go i dziś jest siedzibą Urzędu Skarbowego.

Kościół p.w. Świętej Trójcy - Świątynia z zabytkowym wnętrzem.
Kościół pochodzi z XIX wieku. Podczas II wojny światowej kościół został częściowo zniszczony, a w trakcie odbudowy obniżono wieżę. Wewnątrz na uwagę zasługuje ołtarz główny z zabytkowym obrazem przedstawiającym Trójcę Świętą, równie ciekawa jest ambona i stacje drogi krzyżowej.

Wieża Książęca w Siedlęcinie - Doskonale zachowany XIV wieczny zabytek.
Wieża powstała w XIV wieku i jest najlepiej zachowaną budowlą tego typu w Polsce. Najcenniejszym elementem wnętrza są zachowane malowidła ścienne opowiadające legendę o sir Lancelocie z Jeziora - rycerzu króla Artura. Ich renowacja pozwala na podziwianie ich w pełnej krasie. Ponadto zachowały się XIV wieczne drewniane stropy. Wieża jest udostępniana zwiedzającym, można także spędzić w niej romantyczną noc.

www: wiezasiedlecin.pl
Baszta Grodzka - Zabytek wart zwiedzenia.
W XVw. powstała jako jedna z 36 bastei wzmacniających mury miejskie. Następnie wstawiono dobudówkę i przez jakiś czas pełniła funkcję mieszkalną. W murze baszty są wstawione barokowe detale architektoniczne po nieistniejących już obok kamienicach.

Baszta Zamkowa - Zabytek z oryginalnymi otworami strzelniczymi.
Jej nazwa wzięła się od drogi, prowadzącej z piastowskiego zamku na Wzgórzu Krzywoustego. Wybudowana w 1550 r. zawaliła się po wielkim pożarze miasta, który miał miejsce w 1549 roku. Odbudowana została w 1584 r., zachowano wówczas wątek z oryginalnymi strzelnicami.

Fontanna z Neptunem - Jeden z zabytków - symboli w centrum miasta.
Neptun unoszący się na dwóch delfinach stoi na rynku przed ratuszem. Rzeźbę wykonano w XVIII wieku z piaskowca, ale na rynku znalazł się dopiero w XIX wieku. Symbolizuje dawne związki miasta z zamorskimi krajami. W dawnych czasach Jelenia Góra słynęła z produkcji płótna, głównie lnianych woali, które w dużej części były eksportowane za morze. Fontanna stoi na miejscu dawnej studni miejskiej. 

Kamieniczki w rynku - Zabytkowe kamieniczki z podcieniami w sercu miasta.
55 kamieniczek, głównie w stylu barokowym i rokokowym, wraz z podcieniami stoi w rynku. W kamienicach mieszkali najbogatsi mieszczanie, kupcy, rzemieślnicy. Na górze znajdowały się mieszkania, z kolei w podcieniach kupcy prowadzili handel, odbywały się także targi płóciennicze. Rynek w Jeleniej Górze jest jednym z nielicznych w Polsce, który zachował kompletną zabudowę podcieni.

Ratusz - XVIII - wieczny zabytek w sercu miasta.
Pierwszy ratusz, który wzniesiono w Jeleniej Górze pochodził z XVI wieku. Jego ozdobą była drewniana rzeźba Bolesława Krzywoustego, naturalnej wielkości. Pożar z 1739 roku strawił wieżę i część ratusza. Obecny budynek pochodzi z XVIII wieku. Tuż obok znajduje się kamienna studnia z fontanną zwieńczoną posągiem Neptuna. Rynek otaczają kamieniczki z głębokimi podcieniami i barokowymi szczytami fasad.

Cmentarzyk Leśny w Borowicach - Zabytkowe miejsce pamięci.
Jest to cmentarz więźniów niemieckiego obozu. Więźniowie i robotnicy byli różnej narodowości, głównie byli to jeńcy wojenni (Polacy, Belgowie, Francuzi, Rosjanie, Duńczycy), którzy budowali Drogę Sudecką. Część zmarła podczas morderczej pracy, a część została zamordowana przez niemieckich strażników w latach 1939 -1945. Łączną ilość zmarłych jeńców i robotników ocenia się na 800 - 1000 osób, a na cmentarzu pochowanych jest ich ok 600.

Baszta Bramy Wojanowskiej - Jeden z zabytków w centrum miasta.
Baszta wraz z bramą wojanowską stanowiły niegdyś całość i chroniły wjazdu do Wojanowa. Baszta zawaliła się w 1480 roku, ale niemal natychmiast została odbudowana, umieszczono na niej zegar i kopułę z latarnią. Pozornie stanowi jedną całość z kaplicą św. Anny, a w rzeczywistości ma jedynie część wspólnego muru.

Brama Wojanowska - Zabytkowa miejska brama w centrum miasta.
Brama Wojanowska stoi na łączeniu dwóch ulic centrum miasta – Konopnickiej i 1-go Maja. Brama pełniła funkcję bramy miejskiej do 1763 roku. Powróciła na swoje miejsce w 1998 r. i została odrestaurowana. Zdobią ją rokokowe kartusze z herbami Jeleniej Góry, Śląska i Prus.  

Krzyże pokutne w Jeleniej Górze - Średniowieczne symbole w centrum miasta.
 Na północnej ścianie cerkwi św. św. Piotra i Pawła wmurowane są dwa krzyże kamienne. Kolejny mniej widoczny znajduje się w murze kaplicy św. Anny. W średniowieczu każdy przestępca musiał odpokutować swoje winy. W ramach pokuty m.in. ustawiał na miejscu zbrodni kamienny krzyż z wyrytym narzędziem zbrodni.

Kościółek Wang - Norweski zabytek zbudowany bez użycia gwoździ.
Kościółek pod wezwaniem Naszego Zbawiciela położony jest w Górnym Karpaczu na zboczu Czarnej Góry. XII-to wieczny obiekt pochodzący z Norwegii został sprzedany i sprowadzony do Karpacza dzięki staraniom m.in. hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca. Drewniany sosnowy Kościółek prezentuje skandynawskie drewniane budownictwo sakralne, uznawane jako bezcenne dzieło sztuki nordyckiej. Obiekt trzeba zwiedzić koniecznie, ponieważ w Polsce nie ma takiego drugiego.  Godziny otwarcia:  od godz. 9.00 do 18.00 - (15.04 - 31.10) od godz . 9.00 do 17.00 - (1.11 - 14.04)  Cennik: - dzieci (od 6 lat) - 5,00zł  - uczniowie, studenci do 26 lat - 5,00zł - renciści PL, emeryci PL - 5,00zł - dorośli - 8,00zł  - foto, kamera 5,00 zł. Wstęp tylko na plac kościelny dorośli i dzieci 1,00 zł. Opiekunowie wycieczek szkolnych: 1 na 10 osób gratis. Aktualne ceny na  www.wang.com.pl Jak dojechać: Świątynia Wang znajduje sie Karpaczu Górnym.  Do samego kościółka prowadzi stroma ulica  Na Śnieżkę,  Na parkingi kierują wyraźne tablice 'Parking Wang" i  znajdują sie  przy głównej ulicy Karkonoskiej. Można tu również podjechać kolejka Karpacz-Express oraz autobusami PKS Adres: Na Śnieżkę 8, Karpacz 75 75 282 90

www: http://www.karpacz24.pl/?dzial=atrakcje&id=1
Domy Tyrolskie - Oryginalna tyrolska zabudowa.
W Mysłakowicach znajduje się oryginalne osiedle domów tyrolskich. Powstało w pierwszej połowie XIX wieku dzięki religijnym emigrantom. Domy są ciekawostką etnograficzną i nadają wsi osobliwego charakteru.

Straconka - Miejsce o ciekawej historii.
Straconka znajduje się na szczycie wzgórza (427 m.n.p.m.). Znajdują się tu ruiny murowanych szubienic z 1677 r. Znajdował się tu również pręgierz. Pierwsza egzekucję wykonano w 1684 roku. Powieszono wówczas hrabiego za zabójstwo swojej szwagierki.

Karczma Sądowa - Zabytkowy budynek z początku XVII wieku.
Budynek z 1602 roku, znajdujący się przy ul. Konstytucji 3 Maja. W XVII wieku pełnił funkcję siedziby lokalnych władz oraz miejsca, w którym mogli zatrzymać się pielgrzymi. Dzisiaj w budynku działa dom "Bachus". Tuż obok stoi pomnik przyrody - Lipa Sądowa.

www: www.karpacz24.pl/?dzial=atrakcje&id=1000
Dom Ostatniego Laboranta, Ogrody Laborantów - Historia ziołolecznictwa w pigułce.
O tym, że medycyna naturalna może czynić cuda wie chyba każdy. Warto tu podkreślić, że rośliny rosnące w Karkonoszach od lat mają spory udział w leczeniu ludzi. Ich właściwości odkryli wiele lat temu karkonoscy zielarze, którzy przemierzali góry w poszukiwaniu drogocennych roślin. Z czasem w te rejony zaczęli przyjeżdżać również lekarze, aptekarze oraz studenci medycyny, co poskutkowało założeniem w Karpaczu ośrodka laborantów. Wykorzystując tutejsze zioła i minerały sporządzali maści, olejki i przeróżne mikstury, które następnie sprzedawali chorym. Za swojego patrona uważali Ducha Gór, który według nich miał posiadać ogromną wiedzę o ziołolecznictwie. Swoje doświadczenia, receptury i opisy ziół skrupulatnie zapisywali i trzymali w wielkiej tajemnicy przed ciekawskimi mieszkańcami. Niektóre zioła zbierane były tylko za dnia, inne zaś wyłącznie nocą, wierzono bowiem, że pora zbioru ma duży wpływ na właściwości rośliny. Wiele karkonoskich roślin do dziś wykorzystywanych jest w medycynie. Bardzo popularna jest na przykład arnika górska, która wspomaga leczenie chorób skóry, oparzeń czy stłuczeń, lub dziewięćsił bezłodygowy, mający działanie antybakteryjne i przeciwgorączkowe. W Domu Laboranta z XIX wieku można zobaczyć zdobione pudełka, w których przechowywano rośliny, dokumenty oraz portret ostatniego laboranta - Ernsta A. Zolfla.

www: www.karpacz24.pl/?dzial=atrakcje&id=1021
Dom Carla Morgensterna - Dom, w którym tworzył król karkonoskich pejzaży.
Profesor Carl Morgenstern (1847 – 1928) był znakomitym artystą, który uwieczniał pejzaże Karkonoszy w rysunkach, obrazach olejnych, akwarelach i akwafortach. Przyjeżdżał w góry wraz ze swoimi studentami, jak również sam - celem przemierzania wyższych partii Karkonoszy. W końcu zdecydował się zamieszkać w Karpaczu, przy dzisiejszej ul. Skłodowskiej. W 1913 roku powstała fundacja Carla i Elisabeth Morgensternów, która zrzeszała artystów związanych z Karkonoszami. Dzieła Carla Morgensterna często były wykorzystywane przy drukowaniu pamiątkowych widokówek.

www: www.karpacz24.pl/?dzial=atrakcje&id=1049
Zabytkowy dom MDK - Piekny, bogato zdobiony zabytek.
Budynek powstał w latach 1898-1902 na cześć cesarza Niemiec Wilhelma I i jego syna Fryderyka III. Wewnątrz znajduje się tzw. Hala Chwały, w której kiedyś stały marmurowe posągi cesarzy. Wnętrza są bardzo ciekawe - marmurowe schody z balustradami ozdobionymi reliefami kwiatów, ornamenty z piaskowca, rzeźby. W 1950 roku w budynku podpisano Układ Zgorzelecki dotyczący granicy polsko-niemieckiej. Dziś w zabytkowym obiekcie mieści się Miejski Dom Kultury.

Zagroda Kołodzieja - Jeden z cenniejszych zabytków regionu.
Budynek został wybudowany w 1822 roku. Do dziś zachował swój pierwotny wygląd, jest cennym przykładem łużyckiej architektury o konstrukcji zrębowo-przysłupowo-ryglowej. Obecnie dom pełni funkcję noclegowo-gastronomiczną ze specjałami regionalnej kuchni. Planowane jest także organizowanie wydarzeń kulturalnych mających przybliżyć historię i tradycje Łużyc.

Dom Kata - Wystawa tylko dla osób o mocnych nerwach!
Dom Kata znajduje się w zabytkowym budynku przy ul. Zamkowej, w którym niegdyś zamieszkiwał ostatni miejski kat. Wewnątrz zobaczymy wystawę wymyślnych machin do zadawania bólu i śmierci, jakie stosowane były w średniowieczu. Wizyta w tym miejscu jest bardzo ciekawa, ale też przerażająca, dlatego dzieci mogą wejść tu tylko pod opieką kogoś dorosłego.

Kowarska starówka - Zabytkowe kamienice w centrum miasta.
Centrum miasta to ciąg zabytkowych kamienic z przełomu XVIII i XIX wieku. Większość z nich wybudowano w stylu klasycystycznym, a budynek ratusza może poszczycić się pięknymi detalami. W samo południe deptak rozbrzmiewa hejnałem miasta. Wewnątrz ratusza można podziwiać polichromię, koniecznie też trzeba zwiedzić owalną Salę Rajców.

Dom Jakuba Böhme - Dom słynnego filozofa, wybitnego mieszkańca miasta.
Rodzinny dom pisarza Jakuba Böhme stoi przy ul. Daszyńskiego 12. Mieszkał tu w latach 1599 -1610. Wychował się w Starym Zawidowie, gdzie ukończył szkołę i nauczył się fachu szewca. Gdy przeniósł się do Zgorzelca zaczął pisać, spod jego pióra wyszedł rękopis „Jutrzenka o poranku”, a także kolejne dzieła: "Czterdzieści pytań dotyczących dusz” i „O wcieleniu Jezusa Chrystusa”. Jakub Böhme zmarł w listopadzie 1624 r. W jego dawnym domu znajduje się izba pamięci, gdzie zgromadzono m.in. zdjęcia, można też dowiedzieć się ciekawostek na temat życia i twórczości filozofa.

Zespół dworski - Zabytkowy budynek - dawny folwark.
Zabudowania dworskie mają swój początek z XIV wieku. Do 1476 roku należały do pobliskiego szpitala, potem przeszły w prywatne ręce. W okresie wojen napoleońskich budynki zostały zniszczone. Wzniesiono tu nowy dom mieszkalny oraz zagospodarowano park. W czasie II wojny światowej w folwarku zatrudniano jeńców wojennych, potem mieściła się tu siedziba PGR. Dziś działa tu piekarnia.

Ruiny kościoła p.w. św. Katarzyny - Pozostałości XIII-wiecznej świątyni.
Kościół powstał w połowie XIII wieku, wiek później został poddany przebudowie, ale niestety został zniszczony podczas wojen husyckich. Do dziś zachowały się jedynie ruiny - fragment ściany szczytowej i narożnika.